Tento fakt v spojení s dlhoročnými skúsenosťami dvoch fabrík na oboch stranách hraníc Nemecka, sa postarali o to, že značka Trima patrí k svetovým lídrom vo svojej špecializácii.
"Je to veľmi dobrá nemecká spoločnosť, ktorá sa zameriava na deličky a tvarovacie stroje na bežné pečivo, napríklad obľúbené kaiserky, ale aj na klasické žemličky, bagety, či rohlíky. Stroje TRIMA precízne rozdelia, spracujú a stočia cesto do požadovaného tvaru," Daniela Kováčová chváli nemeckého výrobcu.
PekaStroj má výhradné zastúpenie pre túto značku na Slovensku. "TRIMA má veľmi dlhú tradíciu, na trhu je vyše 100 rokov a ponúka veľmi kvalitné stroje, aj preto s nimi spolupracujeme už od 2011."
Bohatá história pekárenskej značky
Spoločnosť TRIMA, ktorá predáva úspešné stroje na spracovanie cesta do celého sveta, by dnes neexistovala nebyť jedného podnikavého inovátora, jednej šťastnej náhody a rozporuplného historického vývoja, ktorý narobil "poriadky" v nemeckom priemysle.
Začiatky spoločnosti sa datujú od roku 1887, keď si nemecký remeselník Herbert Schröder založil dielňu v Langenwetzendorfe v Durínskom kraji na východe Nemecka a dodával miestnym pekárňam pece na chlieb. Raz ho jeden pekár požiadal, aby mu vyrobil stroj, s ktorý bude môcť ľahšie miesiť veľké objemy cesta. Majster Schröder pre neho vtedy vymyslel miesičku cesta – hnetacie zariadenie, do ktorého sa pekár zamiloval.
Bola to veľmi šťastná náhoda, snáď preto dostala jeho dielňa meno Fortuna, patrónky šťastia. Z tohto úspešného pokusu vznikla v roku 1889 súkromná fabrika na výrobu pekárenských zariadení, ktorá sa o tri roky s 10 zamestnancami presťahovala do neďalekého mesta Triebes (dnes Zeulenroda- Triebes) na rieke Weida, 100 km od Karlových Varov.
V roku 1927 firma získala patent na prvý automatizovaný stroj na delenie a tvarovanie cesta a začala predávať aj do Holandska a Rakúska. Postupne sa biznis s hnetacími, tvarovacími a deliacimi zariadeniami na cesto rozrastal a v roku 1940 bola postavená nová fabrika, kde už pracovalo 40 ľudí.
Dejiny tejto spoločnosti boli vzhľadom na vojnu a následné rozdelenie Nemecka značne pohnuté. Po vojne, v roku 1950 vznikla továreň pod názvom "Fortuna" kúsok za hranicou Západného Nemecka, v meste Lichtenfels a keďže sa rozrastala, presťahovala sa o pár rokov neskôr do väčších priestorov v Bad Staffelstein, kde Fortuna Maschinenbau Holding AG sídli dodnes. V roku 2012 oslávila značka Fortuna už 125 rokov.
TRIMA stavia na základoch Fortuny v Triebes
Vo východonemeckom Triebes bola pôvodná továreň v roku 1953 znárodnená a premenovaná na VEB Bäckereimaschinenfabrik Fortuna, čiže si tiež ponechala časť pôvodného názvu, hoci patrila štátu. Rodina pána Schrödera sa neskôr vysťahovala do západonemeckého Bavorska, kde vznikla ešte ďalšia nová strojárenská spoločnosť Edmund Schröder Maschinenfabrik (dnes už nefunguje).
V roku 1990 bola firma v dúrskom Zeulenroda-Triebes reprivatizovaná pod názvom TRIMA Triebeser Maschinenbau GmbH. Dnes má zhruba 120 zamestnancov a dve divízie – stroje na pečenie a špeciálne zariadenia. Keďže vychádza z rovnakých koreňov, TRIMA sa rovnako ako Fortuna historicky profiluje ako špecialista v oblasti zariadení na čo najdokonalejšie spracovanie cesta.
Po zlúčení východného a západného Nemecka začali firmy TRIMA a Fortuna spolupracovať. Na začiatku to boli hlavne pôvodné stroje zo Schröderovej producie, postupne začali robiť čoraz viac a viac strojov vyvíjaných interne, ako sú napríklad známe stroje KM2 a KM4. Tieto stroje vyrábali a predávali obe firmy spolu viac ako 15 rokov.
Náš overený strojový sortiment sa od tej doby predáva pod značkou TRIMA. Fortuna Maschinenbau Holding AG v Bad Staffelstein má sortiment podobný, ale v súčasnosti sa viac špecializuje na zariadenia pre malé a remeselné pekárne.
TRIMA dodáva stroje na spracovanie cesta:
- kontinuálne deličky cesta
- Kaiserovacie stroje na výrobu žemlí "kaiseriek"
- raznice na pekárenské výrobky - razenie vzorov pečiva
- tvarovacie, vyguľovacie stroje
- kysiarne a oddychové systémy
- kompletné linky pre pekárne na bežné pečivo s delením, razením rôznych tvarov a spracovaním cesta