Niekde sa na internete dočítate, že práve v tomto roku oslavuje bageta sté výročie. Niežeby pred 100 rokmi po prvý raz uzrela svetlo sveta.
V skutočnosti boli vo Francúzsku dlhé tenké chleby v obľube už v 18. storočí. Od 19. storočia sa na ne používala jemne mletá múka, ktorá prišla z Maďarska a pečenie so zaparovaním, ktoré zas priniesli viedenskí pekári.
S rokom 1920 sa však spája jeden dôležitý medzník – vo francúzskej legislatíve bolo prvý raz spomenuté slovo bageta, "baguette", v súvislosti s dlhým tenkým chlebom.
Département de la Seine ako jedna mestská časť Paríža, ustanovila, že "baguette je špeciálny typ chleba s váhou najmenej 80 gramov a dĺžkou do 40 cm, ktorý sa nesmie predávať za viac ako 0,35 franku za kus".
10 miliárd chrumkavých papekov = baguettes
Takže bageta sa stala naozajstnou bagetou, ktorá je spojená s francúzskymi boulangeriami, pred sto rokmi práve vďaka tomuto výnosu. Slovo "baguette" znamená palička, prútik (ako baguette magique = čarodejný prútik) alebo papek.
Dnes sú už bagety dlhšie – zvyčajne okolo 65 cm s váhou 250 gramov, ale môžu mať až 1 meter. Majú špecificky chrumkavú kôrku a robia sa zo špeciálneho bagetového cesta, ktoré je definované v modernej francúzskej legislatíve.
Všetko na bagety od PekaStroja – rôzne stroje a vybavenie pre bagetérie
Ako sa pečie pravá francúzska bageta
Francúzi berú svoj chlieb a svoje bagety veľmi vážne. Od roku 2006 funguje organizácia s názvom L'Observatoire du pain (Observatórium chleba), ktorá pomáha šíriť vedecké informácie o chlebe a táto urobila "bagetovú štúdiu".
Podľa nej sa vo Francúzsku každú sekundu skonzumuje 320 bagiet, čo činí 10 miliárd ročne. To je, ako keby každý Francúz (bábätká nevynímajúc) zjedol každý deň pol bagety.
Tradičná francúzska bageta ("baguette de tradition française") sa robí zo 4 ingrediencií: pšeničnej múky, vody, droždia a soli. Podľa normy môže obsahovať aj max. 2% fazuľovej múky, max. 0.5% sójovej múky a max.0.3% pšeničnej sladovej múky. Bežné bagety sa zarábajú s pekárskym droždím, remeselné s pšeničným alebo ražným kváskom.
V Paríži sa od roku 1994 koná každoročne súťaž Le Grand Prix de la Baguette o najlepšiu bagetériu. Porota hodnotí prísne chuť, vzhľad a iné parametre, pričom pečivo musí byť jemné a primerane hutné, po stlačení sa musí vrátiť do pôvodného tvaru a má mať vnútri nepravidelné bublinky ako dôkaz, že cesto kyslo dostatočne pomaly.
Ako bagety robí víťaz Grand Prix 2018, pekár z parížskeho 14. distriktu Mahmoud M’seddi si môžete pozrieť v tomto videu Food Insider:
Všetko na bagety od PekaStroja
PekaStroj Nitra ponúka rôzne stroje a vybavenie pre bagetérie – od ošatiek a plechov cez kysiarne a kompletné linky po rezačky a baličky.